::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

VEKİL ADAYLARININ LİSTELERİNE BAKIŞ

13 Nisan 2023 Perşembe 16:24

VEKİL ADAYLARININ  LİSTELERİNE BAKIŞ

14 Mayıs’taki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve birlikte yapılacak olan milletvekilliği seçimlerine  bir ay kadar bir zaman kaldı.

Bir ay ne ki? Göz açıp kapayıncaya kadar gelir geçer..

Şu anda mevcut Cumhurbaşkanı Cumhur ittifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Memleket Partisi adayı Muharrem İnce ve Ata ittifakı adayı Sinan Oğan Cumhurbaşkanı adayı olarak yarışacaklar.

xx

MİLLETVETKİLİ ADAYLARI LİSTESİ

Cumhurbaşkanı adayları belli olduktan sonra önceki günde partilerin Milletvekili adaylarının yer aldığı listeler YSK’ya (Yüksek Seçim Kuruluna) verildi.

Türkiye geneli ayrı bir yoruma açık konu.

Biz kendi bölgemize bakalım..

Halen mevcut 27. dönem milletvekili sıralamasında Mecliste Tarsuslu üç vekilimiz var.

Ak Partili Ali Cumhur Taşkın..

MHP’li Baki Şimşek..

CHP’li Ali Mahir Başarır..

Bu üç vekilin görev süresi bir ay sonra dolacak ve yerlerine 14 Mayıs tarihinde yenileri seçilecek. Partilerin milletvekili aday listelerine baktığımızda eskilerden sadece CHP’li Av.  Ali Mahir Başarır listede var. CHP Başarır’ı  Mersin 1. sıradan tekrar göstererek tekrar seçilmesini sağlamış oldu.

Tüm partilerin diğer vekil adaylarının hemen hemen  hepsi yeni isimler. Önceki vekillerimizden MHP’li Baki Şimşek ve Ak Partili Ali Cumhur Taşkın’ın listelerde adları yok. Sadece MHP’de geçen dönem 1. sıra adayı olan ve halen milletvekilliği devam eden Olcay Kılavuz bu kez 4. sıradan aday gösterilmiş.  MHP’nin 1. sıra adayı Levent Uysal’ın Tarsus kökenli olduğu  söyleniyor.. .

Kılavuz’un tekrar nasıl seçileceğini zaman gösterecek.

Yalnız bu kez işi çok zor!

xx

İyi Parti ise Tarsus ve Mersin eski belediye başkanlarından Burhanettin Kocamaz’ı Mersin 1. sıradan aday göstererek ödüllendirmiş. Halen İyi parti GİK üyesi de olan Kocamaz, siyasetin cambazı.  İyi partide mevcut vekiller çizik yemiş. Bence  bu normal.

Ancak Kocamaz, ne yaptı, ne etti, MHP’den istifa ettikten sonra İyi partide hem GİK üyesi oldu, hem de milletvekilliği sıralamasında birinci sırayı kaptı. Kocamaz’ın bunca koşturup çabalamasını görünce “Bu ne hırsmış” demekten insan kendini alamıyor. Kocamaz, her ne kadar milletvekilliği sıralamasında 1. sırayı alıp kesin seçilmeyi garantilemesine rağmen bence onun gözü gelecek yıl yapılacak olan Yerel yönetimler,yani belediye seçimlerindedir. Adamın aklı hala Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda. Çünkü Büyükşehirin belediye başkanı olmak, milletvekilliği yanında çok daha önemli bir koltuk ve  payedir. Hatta Büyükşehir belediye başkanlığı, bir bakanlık ile eşdeğerdedir benim gözümde. Kocamaz da bu nedenle Büyükşehir sevdasından vazgeçecek gibi değil. Yalnız iyi Parti ve CHP ittifakı ile  bu sevdasından vazgeçirirlerse ne ala! Yoksa  gelecek dönem Mersin Büyükşehir için iki Tarsuslu aday, Kocamaz ve Vahap Seçer çekişir.

İyi partinin  Türkiye’de ilk belediye başkanı olan Anamur’lu Mehmet Türe’nin seçilecek yere konulmaması ise kabul edilebilir değil. Türe, tekrar  Anamur belediye başkanlığını düşünüyorsa, o başka!

xx

Ak Partinin Tarsuslu bir adayı seçilecek yerden göstermemesi üzücü. Hele hele partinin ilk ilçe başkanlarından, bu bölge için birçok projesi olan Av: Hakkı Meniz gibi bir ismi 8. sıraya koymaları kabul edilebilir değil! Ak Parti halen 4 vekili bulunan bir parti iken bu kez bu liste ile 3’ü çıkarması zor olacak bence..

Milletvekili seçimlerinde önümüzdeki 30 günlük sürede yaşayacağımız seçim atmosferinin sıcaklığı  şimdiden hissedilmeye başlandı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi için  ilk turda kazanan olmazsa  bir 15 gün daha  heyecan devam edecek.

Malum.. Artık, seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz.

Sonuçlar halkın ve ülkemin yararına olsun…

Kazanan Demokrasi olsun diyorum..

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI