::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

VİCDAN VE CÜZDAN MESELESİ

18 Şubat 2023 Cumartesi 01:58

Türk milleti kadirşinastır,  iyilik severdir.

Dar zamanda zor durumdaki insanlara kucak açar, yardımını esirgemez.

Ben bu cümlelerin her zaman geçerli olmasından yanayım..

Ancak bunun tam tersi davrananlar da yok değil günümüzde.

Mesela 2019 yılının sonlarında patlak veren  ve dünyayı etkisi altına alan, Tarsus’ta da yüzlerce insanın hayatına mal olan pandemi döneminde yaşananları biliyorsunuz.

En çok neye talep varsa onun fiyatı birden tavan yapıvermişti.

Kimsenin yüzüne bakmadığı patates- soğan bile bulunmaz hint kumaşı misali fiyatını 3-5 kat artırdı.

Fırsat bu fırsat diyerek koruyucu maskenin tanesini bile 3-4 yıl evvel 5 TL’den satanlar vardı. Oysa o zamanlar maskenin tanesi 50 kuruş olması gerekirken 10 kat pahalıya satarak iyi para kazanmak isteyen açık gözler unutulmadı.

Allah bu gibi fırsatçıları, vicdansızları taş etsin!

xx

Gelelim bugünlere..

6 Şubat 2023 tarihinde gece saat 04.17 sıralarında başlayan ve acısı bugün bile devam eden deprem afeti sonrası yine fırsatçılar ve açıkgözler, vicdansızlar türedi.

“Deprem, sel, yangın gibi doğal afetler sonrasında Türk milleti  zor durumda kalanlara yardım eder.  Depremin acısını yaşadığımız bugünlerde  yine Türk Milleti  kadirşinastır,  iyilik severdir. Dar zamanda zor durumdaki insanlara kucak açar, yardımını esirgemez.” diyoruz.

Madalyonu ters çevirince bunun tam tersi davrananlar da yok değil diye düşünmeden edemiyoruz. Çünkü bu gibi fırsatçılar ve vicdansızlar açıkça görülüyor.

6 Şubat’ta yaşanan depremlerden etkilenen illerden insanlar Türkiye’nin değişik illerine göç ediyor. Bu kapsamda  Mersin ve Tarsus’a çok sayıda insan göç etti. Ve bu  göç yaşanırken, bunun sonrasında ev ve işyeri kiraları uçtu.

Daha önce aylık olarak 2-3 bin TL  istenen binaların kirası  5-6 bin TL ye çıktı. 7-8 bin TL olan  kiralar ise aylık 10 bin TL’ye kadar yükseldi.. Açıkgöz ve fırsatçıların aşırı artış yapması tepki yaratırken bu tür artış yapanlara ceza verilmesi isteniyor.

Çünkü böyle zor günleri fırsata çeviren, cüzdanını doldurma gayreti içinde olan çok insan var. Ben bunları ayıplıyor ve kınıyorum.

Bir insan önce insan olmalı. Darda kalana evi işyeri yıkılana, aracı kaza yapana, tahrip olana bir tekmede siz vurmayın lütfen.

Her ne kadar toplumumuzun büyük çoğunluğu yardımsever ve vicdan sahibi olsa da, arada çıkan çürük elmalar ne yazık ki midemizi bulandırıyor.

Kiralık veya boş evi olandan bedava vermesi istenmiyor ki.. Depremi yaşayan 10 il ve ilçelerinden göç edenlerin çok oluşu ve mutlaka başını sokacak bir ev arayışı içinde olmasını fırsata çeviren vicdansızlar, merhametsizler, cüzdanına giren o kuru parayı nasıl yiyecek ve hazmedecek  acaba?

xx

Bu gibi  vicdan ve cüzdan arasında gidip gelenlerin konusu ne yazık ki ulusal basına da haber oluyor. Bölgede en çok göç alan Tarsus ve Mersin’de   kiraların aşırı yükselmesi ve fırsatçılık yapılması TV kanallarında haber olurken, ne yazık ki bizim memleketimiz karalanmak isteniyor.

Birkaç çürük elmanın olması  tüm halkımıza tüm hemşehrilerimize mal edilemez elbette. Bu gibi durumlarda fırsatçılık yapanlara  karşı aklı selim insanlar duruş sergilemeli ve yaptıklarının hatalı ve ayıp olduğunu bildirmelidir. Yine bu hususta Kaymakamlık ve belediyelerde kiraya verilecek  binaları kontrol altına alarak vicdanlı bir rakam verilmesini sağlamalıdırlar.

xx

Son deprem olayından sonra Tarsus’a gelen veya göç eden insanların sayısı tahminlerimize göre 20 binleri bulmuştur. Parası olmayan, kiralık ev bulamayanlar ya yurtlarda, ya çadırlarda yada akrabası varsa geçici olarak onların yanında kalmaktadır.

Bu zor günleri el ele vererek birlikte geçiştirmek ve kentimize misafir olarak gelen yurttaşlarımıza kucak açarak soğuk havalarda onlara sıcak bir yuva kapısı aralamak durumundayız..

Unutmayın ki,  depremzedelerin başına gelen bizimde başımıza gelebilirdi.

Yada yarınlar da bizim de başımıza gelebilir.

Bugün yapacağınız yardımlar yarın size yine iyilik olarak döner.

Ama vicdansızlık yaparsanız, o vicdanınızın isyanı da bir gün sizi gelir bulur.

Fırsatçı ve vicdansızların dikkatine sunarım..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI