:: 05 Ağustos 2020 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

YAPILAN ESERLER HALK İÇİN

13 Temmuz 2020 Pazartesi 13:15

Pandemi döneminde ister istemez  belediyelerin hizmetlerinde ya değişim olmuştur, yada projeler ertelenmiştir.

Şimdilerde artık normalleşmeye başladık. Açılışlar ve törenler tekrar yapılmaya başlandı. Tabi maske takarak, hijyen kuralları ile sosyal mesafeye uyarak törenlerdeki yerimizi alıyoruz.

Önceki gün Tarsus Belediyesinin 100. Yıl Kavaklı mahallesindeki bir açılış törenindeyiz. Burada Ahmet Yesevi Parkı içinde Kadınlara yönelik  “Kadın Yaşam Destek ve

Dayanışma Merkezi” ile karşısındaki Şehit Öğretmen Buminhan Temizkan Parkının içinde yapılan  “Gençlik Merkezi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

İlk dikkatimi çeken  Belediye dışında açılışa Kent protokolü  gelmemişti.

Şevket Can’ın Tarsus Belediye başkanlığı döneminde yaptırılan bu iki tesisin binaları, seçim döneminde açılamayınca 2 yıla yakın atıl kaldı.
Bundan 4-5 ay önce bu binaları gezdiğimde atıl kalması nedeniyle nerdeyse tüm camları kırılmış, içi insan pisliği dahil kirletilmiş ve kullanılmadan harap hale getirilmişti. Devletin ve milletin parasıyla yapılan böyle güzelim tesisleri kimler neden böyle tahrip eder? Yada tahrip edip içine dışkısını yapınca eline ne geçer anlamakta zorlanıyorum.

Mevcut Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, bu tesisleri yeniden elden geçirtip kullanıma hazır hale getirtti. Tesislerden birine Kadın, diğerine Gençlik merkezi adını verdi.

“ Yaptığımız her şey toplum içindir” dedi.

Kadınlara rehberlik desteği sağlayacak, içerisinde atölye çalışmaları ile çocuk oyun alanlarının olduğu Kadın Yaşam Destek ve Dayanışma Merkezi ile gençlerin kariyer ve kişisel gelişimlerini sağlayacak olan Gençlik Merkezi’nin açılışı gerçekleşti.

Başkan Bozdoğan “Yaptığımız her şey toplum için olacak, halk için olacak. Çünkü ben gücümü halkımdan alıyorum.

Halkımdan güç alıyorum, halkımdan can buluyorum ve halkımdan enerji alıyorum. Bu yüzdende aynı halkım gibi; çıplak elle dikene de dokunacağım, ateşe de dokunacağım, demire de dokunacağım. Ama şundan emin olun, bu kentte hiç kimse hak etmediği bir şeyi belediyeden alamaz ve onu da peşkeş olarak göremezler. Yaptığımız her şeyin içerisinde mutlaka halk için neyin olduğunu göreceksiniz” dedi. Yine geçen Cuma günü Öğretmenler mahallesinde bir Cafe açılışı ile hizmete giren tesis sayısı üç oldu. Başkan Aralık ayına kadar kentte toplam 15 açılış yapacaklarının müjdesini verdi. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra iki tesisi gezdik. Gerçekten güzel ve kullanışlı olmuş. Başkan Bozdoğan ve ekibine teşekkür ederim. Hizmetlerin devamını dilerim.

Bu konuyla ilgili sözlerimi tamamlarken diyeceğim iki şey var. Birincisi ben belediye başkanı olsam, benden önceki dönemin başlattığı hizmet birimlerini tamamlayıp açarken  meslektaşıma sözle de olsa bir teşekkür ederim. Bu mevcut başkanı küçültmez, daha da yüceltir.

İkinci sözüm halkımıza. 100. Yılda açılışı yapılan iki tesis biteli 2-3 yıl olmuş, atıl kalınca bazıları gelip tahrip etmiş, içine etmiş. Hem yazık, hem ayıp. Bu açılan iki tesise mahalle halkının, kadınların ve gençlerin sahip çıkmasını dilerim. Eser yapmak önemli, ama onu iyi kullanıp ayakta tutmakta önemli..

Bu hususta herkes üzerine düşeni yapmalı diyorum.

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI