::
16 Temmuz 2024 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

YENİ YILDAN BEKLENTİLERİMİZ

30 Aralık 2022 Cuma 18:34

Ve koca bir yılı devirdik.

Artık 2022 bitti..

Aslında yaşadığımız ortamda her gelen yıl, giden yılı aratıyor. Bu özellikle ekonomik anlamda böyle.. İnsanların kazandığı para artsa da, giderler daha çok artıyor ve alım gücü düşüyor.

Yani her yeni yılda yeni umutlar tazeliyoruz.. Ama her yıl umutlarımız bir sonraki yıla sarktı. Yani gelen gideni arattı.

xx

EYT KONUSU

Şu sıralar gündemde olan en önemli konu EYT!. Yani Emeklilikte yaşa takılanlar konusu.. Düne kadar SSK’lı bir çalışan olarak bende EYT’ye takılıp üç yıl gecikmeli emekli olanlardanım. 1965 doğumlu olup, bizden sonraki kuşakların emekli olma artları daha da ağırlaştı.  Biz 25 yıl 5 bin iş gününe tabi iken, bizim prim gün sayımız 150 gün artırıldı.   Yaş düştükçe emekli olmak için istenen gün sayısı artırıldı. 25 yılın yanına 6 bin, 7 bin gün diye prim yatırma süreleri  eklendi. Normalde emekliliği hak etmiş olanların primine ek yapılıp  EYT’li hale gelmesi sağlandı.

Şimdilerde  EYT nihayet çıktı.

 Tahminen 5-6 milyon kişinin emeklilik beklediği günümüzde beklide 2 milyon 250 bin kişi ancak emekli olabilecek. Çünkü şartlarını tamamlayamayanlar yine beklemeye takılacak.

Birde şu an çalışan kişiler yeni yılda 8 bin 500 TL asgari ücret alacaklar. Ama emekli olduğunda bu paranın belkide dörtte biri buharlaşacak. O nedenle EYT’lilerden çoğu emekli olsa da işine devam edecektir.

2022 sonu itibariyle asgari ücret 5 bin 500 TL cıvarında. Ama emeklilerin yarasından fazlası bu parayı bile alamıyor aylık olarak. Bir ulusal gazetemizde dün çıkan haberde “Emeklilerin yüzde 90’ı asgari ücretin altında kalacak” diyor. Bu zaten bilinen gerçek. Yeni yılda emekliye verilecek yüzde 20’lik zammın dışında ek zam verilmezse, emeklilerden yüzde 10 dışında kalanlar 8 bin 506 TL olan yeni asgari ücreti alamayacak. Oysa emeklilere günümüzde asgari ücret neyse o miktarın en düşük aylık olarak ödenmesi gereklidir. Onun altındakiler emeklinin geçinmesini zorlaştırmaktadır.

xx

Yeni yıla evde girmek yine devam ediyor.

Son 20 yılda yaşanan gelişmelere baktığımızda artık ister emekli olsun, ister çalışan olsun, yeni yılda evde girmek zorunda kalıyoruz. Mersin’de veya Tarsus’ta bile yılbaşı gecesi bir yere eğlenmeye gidecek olsanız, cüzdanınızdan en düşük 500 TL para çıkmak durumunda. Hele hele yukarıda durumlarını izah ettiğim emeklilerin bu rakamı vermesi mümkün değil.

O nedenle bir zamanların meşhur PTT’si yine bu yılda uygulanacak.

Yani, Pijama, Terlik, Televizyon (PTT) üçgeninde evinizde oturup çayınızı içip mısır patlatarak ve de TV seyrederek 2023’e girin.

Birde ne olursa olsun, umudunuzu yitirmeyin. Gelecek günler, gelecek yıllar daha iyi olacak diye kendi kendinize motive edin!.

xx

Benim yeni yılda beklentim ise dün olduğu gibi, bugünde, yarında, 2023 yılında da Tarsus’un il olmasıdır. Aslında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  EYT’lilerin beklediği müjdeli haberi verirken,yeni kurulacak illerinde isimlerini bugünlerde veya 2023 yılının ilk aylarında seçimlerden önce açıklasa ne kadar güzel olur.

Önümüzdeki yaz genel seçimler yapılacağından ve bu seçimler öncesi mevcut hükümetin birçok iyileştirmeler yapması, emekliye, asgari ücretliye beklentilere yakın  paralar vermesi, imar affı, faiz affı, öğrencilerin kredi ve okuldan çıkarılma affı gibi birçok güzel  projeler gerçekleştirilmesi nasıl ki insanlara umut aşılıyorsa!

Tarsuslu olarak  bizlerin de il hakkının  verilmesi müjdesini bekliyoruz.

YENİ YILA YENİ UMUTLARLA GİRİYORUZ.

Çünkü umutsuz yaşanmıyor..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI