:: 06 Temmuz 2022 Çarşamba

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

YEŞİL ALTIN

19 Kasım 2021 Cuma 09:49

Tarsus’ta dağ taş zeytin oldu.

Bizim bu yöreye has Sarıulak zeytini var. Bu da  bir nevi yeşil altındır. Sarıulak’ın  üretimi ve tanıtımı için  çalışan Ticaret Borsası bu işte öncü..Sarıulak’ın yağını çıkartan  ve Türkiye’ye isim yaptırtan bir kurumdur Tarsus  Ticaret Borsası.

Elbette bu işte emeği geçenler var. Başta  Tarsus  Ticaret Borsası başkanı MURAT KAYA ve Borsa yöneticilerine, genel sekreter HASAN ŞANLI’ya teşekkür ederim.

Olayı gece gündüz takip eden  Murat Kaya ve Hasan Şanlı’nın emekleri çok.

Tanıtım amaçlı birer şişe yaptırılan ve adeta ilaç niyetine yenilen Sarıulak zeytinyağı dikkat çekici.Gece gündüz uğraştılar birde Sarıulak zeytininin patentini aldılar.

Bu nedenle ben Sarıulak zeytinine YEŞİL

ALTIN diyorum.

Borsa başkanı MURAT KAYA ve genel sekreter HASAN ŞANLI alkışı hak ediyor.

ÇUKUROVA ZEYTİN MERKEZİ

Bir süredir Zeytincilikle ilgili  ulusal basında yazılar çıkıyor.İzmir, Manisa,  Ege ve Aydın yöresinden bahsediliyor. Bizim Çukurova’yı ve zeytinini yazan yok.Ben ulusal basındaki yazarlardan  Tarsus ve yöresini zeytinlerini de tanıtmalarını bekliyorum.

Bu konuda Borsa başkanı MURAT KAYA’ya büyük iş düşüyor. Burada ne kadar SARIULAK ZEYTİNİ varsa bunları saydırıp sayıyı tesbit ettirecekler. Buda ayrı bir çalışma.

Bu işe emek  verenleri kutluyorum.

Bunlar göz ardı edilecek şeyler değil.

                                   HAYRİ ERDOĞAN

Unutulmaması gereken bir kuruluş ve onun müdürü var.

Tarsus İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan’ı da unutmamak lazım. Kendisi reklamı sevmez. İşini iyi yapmaktan başka bir şey düşünmez. Erdoğan’ın da bu zeytincilik konusunda emeği çok.

Zeytin verilerine gelince..

İlçemizde 2021 yılında toplam 39 bin 235 dekar arazide 2 milyon 58 bin 760 adet meyve veren, 57 bin 678 meyve vermeyen olmak üzere toplam 2 milyon 116 bin 438 zeytin  ağacından 128 bin 526 ton zeytinyağı elde edilmiştir.

Toplam zeytin üretiminin 29 bin 646 tonu  (Yüzde 23’ü sofralık) olmak üzere kullanılmakta.93 bin 879 tonu (yüzde 77’si)   zeytinyağı üretimi için kullanılmakta.. Böylece  20 bin 862 litre zeytinyağı üretimi olacağı  tahmin edilmekte.

Tarsus İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüğünün verilerine göre Tarsus’taki Zeytin durumu bu.

Ben Hayri beyi, diğer tarımsal çalışmalardaki gibi zeytincilikte de verdiği destekten dolayı kutluyorum.

Türkiye genelinde adından bahsedilen bu Yeşil altın, yani Zeytincilik bizim bölgemizde de hayli ileri. Bu konuda Tarsus’un SARIULAK ZEYTİNİ’nin adını Türkiye’ye duyuracağız.

Bu çalışmalarda Tarsus İlçe Tarım ve Ormancılık Müdürü HAYRİ ERDOĞAN, Borsa başkanı MURAT KAYA ve Ziraat Odası başkanı VEYİS AVCI bir araya gelirler ve bu zeytincilik konusunu daha ileri taşırlar.

Bizde bu Yeşil altın konusunu sizlerle paylaşmaya devam ederiz.

HALKI KANDIRMAYIN!

Gidin Tarsus Zeytin pazarına bakın.

Tarsus’taki üretilen zeytinlerin yanı sıra dışarıdan da geliyor.

Aydın, Milas, Mut,Silifke, Hatay gibi bölgelerden ve diğer bölgelerden de zeytin getiriliyor. Burada Tarsus Zeytini denilerek satan açık gözler var.

Bunun takibini yapmak gerek.

Buda ayrı bir konu.

TEV’İN BİNASI

Bugün gazetemizin manşetinde de var.

2 yılı aşkın süredir halkın yararı için, şehrimizin geleceği için uğraştığımız bir konu  var.

Tarsus Eğitim Vakfının (TEV Vakfına ait) okul yeri geçen yıl  Tarsus üniversitesine bağışlanmıştı. Burayı kullanan özel okul binayı boşaltmamıştı. Yani bu bina bir türlü Üniversiteye devredilmemişti.  Müstecirin bulunduğu bina  geçtiğimiz gün mühürlendi. Bu bina artık Tarsus Üniversitesine devredildi.

Bundan sonra gözler  REKTÖR  ORHAN AYDIN beyde.

Ben köşemden birde gazetemiz manşetten bu konuyu çok yazdık, hatanın düzeltilmesini istedik.

En az 1000 öğrencinin okuyacağı bu  okul yerinin devri  nihayet gerçekleşti.  Kaymakam KADİR SERTEL OTCU, yayınlarımızdan sonra konuya el attı ve okulun devrini sağladı. Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün de bilgisi ile burası Üniversiteye devredildi.

Bu konuda da emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

Bu da  Tarsus için olumlu bir haber olarak bizlere moral verdi..Şimdilik bu kadar..

Tarsus için kim yararlı oluyorsa, kimler iyi işler yapıyorsa Allah onlardan razı olsun..

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI