:: 18 Nisan 2021 Pazar

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mustafa ERDOĞAN Mustafa ERDOĞAN

YURT

03 Mart 2021 Çarşamba 12:45

Tarsus’ta yıllar  evvel  82 Evlerde Emniyet Müdürlüğünün karşısında bir Borsa Sarayı vardı, Borsa, Beydeğirmeni’ne yeni bina yaptırınca  eski bina BORSA KIZ ÖĞRENCİ YURDU olma koşuluyla Diyanet İşlerine satıldı.

Tarsus Müftülüğü binayı alırken Borsa indirimli bir fiyat uyguladı.

Burada bir Kız yurdu yapılması için kollar sıvandı. Vatandaşlardan yardımlar toplandı.

Dönemin müftüsü HAYRİ ERENAY  köy köy gezdi. Hayırseverler buraya Kız Yurdu yapılacak diye bağışlar yaptılar. Bunun rakamı belli değil.

Sonra yurdun yüzde 80’i bittiğinde o dönemin Müftüsü HAYRİ ERENAY  tayin istedi ve Tarsus’tan Erdemli’ye Müftü olarak gitti. Yerine gelen Müftü ALİ CAN beyde kolları sıvadı ve yurdun kalan eksikliklerini tamamladı.

Ancak nedense bu yurdun açılışı bir türlü yapılamadı.

Ne diyeyim? Ne desek boş!.

 

 NASIL BİR İŞ BU?

Şimdi gelelim esas konuya.

Bu kız yurdu bir türlü hizmete açılamayınca altta bulunan dükkanların kiraya verileceğini duydum.

Üstteki katları da  Türkiye Diyanet Vakfı’na verilecekmiş.

Nasıl bir iş bu? Halktan toplanan bağışlarla  açılması gereken Yurdun Diyanet Vakfına devri  düşünülüyormuş.

 

 

Vakıf ne yapacak? burayı kiraya mı verecek?

Mevcut Müftülük binası yeni olmasa,  eski Borsa binasına taşıyın diyeceğim. Ama şu anki Müftülük binası hem yeni, hem de yeri çok uygun. Müftülüğün taşınması çok zor. Keşke kaymakamlık binası yapılmadan  evvel bu bina Kaymakamlığa tahsis edilseydi. Bina hazırdı. Ama ne yazık  ki, burası  için vatandaşlardan   Kız Öğrenci Yurdu yapacağız diyerek bağışlar toplandı. Her cuma sergiler yapıldı. Ne kadar para toplandı, rakamı bilen yok.

Sizin anlayacağınız bu Kız Öğrenci yurdu, maalesef açılmayacak.

Diyecek bir şey bulamıyorum.

 

YENİ BİNA

Tarsus’ta  Anıt mahallesinde Fetö’den Devlete geçen bir yer vardı. Orası Milli Eğitim’e geçmiş. Milli Eğitim, bu binayı  Diyanet’e verecekmiş. Müftülük de burayı Kız Öğrenci Yurdu olarak kullanacakmış.

Orası küçük bir yer. Kız yurdu için yeter mi yetmez mi bilemem.

Orası da kapalı bir kutu.

 

ÜZÜLDÜM!

Borsa sarayı gibi bir yerin Kız Yurdu yapılmaktan vazgeçilmesine ben çok üzüldüm….

Orasının kız yurdu yapılacağına çok sevinmiştik.

TARSUS EKSPRES gazetesi manşetler yapmış, bende köşemden defalarca yazarak müjdeli  haber vermiştim. Ama dün aldığım bir haberle hayal kırıklığına uğradım.

İşte Tarsus’un kaderi bu!

 

OTOPARK KONUSU

Bugün buradan çok önemli bir konuyu Belediye Başkanı HALUK BOZDOĞAN’a hatırlatıyorum.

Eski Adliye yani yeni Müzenin arkasında büyük bir otopark vardı. Bu kentte zaten otopark sorunu had safhada. Vatandaş aracını merkezde park edecek yer bulamıyor. Burası azda olsa ihtiyacı gideriyordu. Duydum ki, bu otopark müzeye tahsis edilmiş. Müzenin önünde zaten 10 tane araç park edecek yer var.

Belediye Başkanı HALUK BOZDOĞAN’a hatırlatıyorum. Burayı ya halka açın, ya kiraya verin, ama otopark olarak gerekli olduğunu bilin. Bu konuda bize çok e mail atan,telefon açan var. Bende konuyu Belediye Başkanı HALUK BOZDOĞAN’a buradan iletiyorum. Kocaman bir otopark, sadece bir müzeye tahsis edilmesin. Gerekirse müzeye kontenjan verilsin. Koca adliye burada iken o kadar personel varken o zaman bile bu otopark Adliyeye tahsis edilmedi de şimdi  Müzeye neden tahsis edildi. Başkandan burada düzenleme yapmasını istiyoruz.

Yapar yapmaz bilemem, ama bu kentte otopark sorunu çok.

Hatırlatmak istedim..

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI