::
22 Haziran 2024 Cumartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

YÜRÜYELİM ARKADAŞLAR

28 Mart 2022 Pazartesi 08:45

İnsan sağlığı için spor önemli, egzersizler yapmak önemli, yürümek, koşmak, bisiklete binmek de önemli..

Akaryakıta yapılan son zamların doruk noktasına çıkmasından sonra dolmuş ve otobüs  taşıma ücretlerine de azımsanmayacak derecede  bir zam yapıldı.  Tarsus’ta şehir içi dolmuş ücretleri 3.5 TL’den 4 TL’ye ve akabinde 5.5 TL’ye yükseldi. Sivil yolcu taşıma ücreti artık 5.5 TL,öğrenci bileti ise 4.5 TL’den işlem görüyor.

Yine Büyükşehir Belediyesi de toplu taşıma ücretlerini artırdı. Belediye otobüslerinde sivil yolcu taşıma ücreti 3.5 TL’den  4.75 TL’ye yükseldi. Öğrenciler paso çıkarırsa eskiden olduğu gibi yine 1 TL’den otobüslere binmeye devam edecekler. Paso çıkarmayan öğrenciler ise artık 2 TL ödemek durumunda.

Elbette fakir fukara ve emekliler ile öğrenci kesimi bu  zamlara tepkili.

Bazıları zammın aşırı olduğunu söylüyor, bazıları akaryakıt zamlarından dolayı  dolmuşçuların mecbur kaldığını belirtiyor, bazıları da “Yahu zammı anladık. 3.5 derken 4 TL’yi anladık da 5.5 TL ne demek oluyor.Barı düz hesap 5 TL olaydı” demekte.

Bunun ölçüsünü tayin  etmek elbette bizim işimiz değil. Zammı veren Mersin Esnaf Odaları Birliği (MESOB) artık neyi ölçü aldıysa?

Kartlı, pasolu taşımacılık yapanlarda ücreti karttan çekince 5.5 TL bir sorun yaratmayabilir. Ama beyaz dolmuşlara binince 5 TL üzerine 50 kuruşu bulmak sıkıntı. Eğer bozukluğunuz yoksa, dolmuş şoförüne  araca binerken 10 TL veya katları olan 20, 50 TL gibi banknot verdiğinizde alacağımız bozuk paraların miktarını siz hesap edin. Tabi birde dolmuş sürücülere her 10-20 TL verene en az 4.5 TL demir madeni para verecek. Atın cebinize, ya-da eve varınca çocuğunuzun kumbarasına atıverin o demirlikleri..

Araç  sürücülerinin verdiği akaryakıt miktarı yekünü artarken yolcularında verdiği miktar arttı elbetti. Bir ay önce 3.5 TL’den günde 7 TL verdiğinizde aylık 210 TL gideriniz olurken, 4+4 TLden günde 8 Tl verdiğinizde bu rakam 240 TL’ye çıkmıştı. Ama şimdi günlük 5.5+5.5 TL’den günde 11 TL dolmuşa para verince ayda ulaşım için 330 TL vermek zorundasınız.

Hele birde öğrenciyseniz, harçlığınızın büyük bölümünü dolmuşa vereceksiniz.

Paranız mı yetişmiyor..

Yada geliriniz az gideriniz çok mu oldu?

Çare basit..

Yürüyelim arkadaşlar!

Evet.. Sağlık için, kesemizin selameti için, bütçemizin denk vermesi için üşenmeyin..

Yürüyün arkadaşım, yürüyün..

Yada alın bir bisiklet.. En güzeli bisiklete binmek.

Bakın ben 1973 yılında başladığım bisiklet sürüşlerine 48 yıldır devam ediyorum. Böylece hem formumu koruyorum, hem  de sağlıklı yaşam için spor yapmış oluyorum.

Yarı şaka, yarı ciddi Tarsus’ta zamlar, dolmuş ücretleri ve zamma tepkilerin sonucu bu!

Vaa mı başka izah tarzı?

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI