:: 26 Kasım 2020 Perşembe

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

ZOR GÜNDE DAYANIŞMA

22 Mayıs 2020 Cuma 13:15

ZOR GÜNDE DAYANIŞMA

İnsanoğlu bir kuş gibidir.

Bugün konar yarın uçar.

Elinde dünya serveti olsa

Bir gün gelir hepsi biter..

Yani ne kadar zengin olursanız olun, “Bana bir şey olmaz” demeyin.

İşte dünyanın halini görüyorsunuz. 2019 yılı Aralık ayında küçük bir kıvılcım gibi başlayan Koronavirüs salgını yayılarak devam etti. Hatta tüm dünyayı esir aldı. Cumhurbaşkanları, başbakanları,bakanları, en üst tabakadaki insanlardan en alt tabakadaki insanlara kadar herkesi adeta esir aldı.

Binlerce işyeri kapandı. Milyonlarca insan işsiz kaldı.

Öyleki insanlar birbiri ile tokalaşmaya, birbiri ile kucaklaşıp öpüşmeye  korkar hale geldi.

Ve herkesin ağzında, burnunda birer maske ile dolaşmaya çıktı. Evde, işyerinde otururken, çalışırken, TV seyrederken bile insanlar sanki MASKELİ BALO’daymış gibi, maskeli dolaştı.

Bunun sebebi pis bir virüs. Koronavirüs denilen bu illet 5-6 aydır dünyayı kasıp kavuruyor ve insanları hizaya getiriyor.

Yani “Benim param var. Ben dünyayı gezmek istiyorum” deseniz, boşuna nefes tüketirsiniz. Bırakın dünyayı dolaşmayı, Mersin’den dışarı çıkmanız bile zor. Hatta yaşınız 20 altı, yada 65 üstü ise imkansız.

Gazinoya Bara, Discoya gidip eğlenmek istiyorum deseniz, nafile, hepsi kapalı. Oraları açtırmaya paranın bile gücü yetmiyor şu Koronavirüs salgını yüzünden.

Bu gibi durumlarda herkes insanlığı öğreniyor.

Herkes bu dünyaya bir bez parçasına sarılıp merhaba derken, sonunda yine bir bez parçasına sarılıp elveda diyerek  terki diyar eyliyor.

hele hele bugünler  Allah gecinden versin ölecek olursanız, cenazenize  ailenizden 3-5 kişi ancak gelebiliyor. İki mezar görevlisi birde imam sizi yolcu ediyor. Yani öyle gösterişli, şatafatlı cenaze törenlerini de görmek 5-6 aydır mümkün değil.

Evinizde tencereniz kaynıyor, aşınız sofrada, suyunuz bardakta hazırsa ne mutlu. Ve  nefes alıp veriyorsanız, şu pis hastalıktan uzaksanız ne mutlu size.

xx

KOMŞU KOMŞUYA MUHTAÇTIR

Koronavirüs salgını nedeniyle belediyeler ve devletimiz  esnafa, dar gelirli vatandaşa, öksüze, yetime, ihtiyaç sahiplerine yardım yapıyor. Kimse aç ve açıkta kalmasın, kimse hastalanmasın diye herkes birbiriyle daha yakın dayanışma örneği sergilemeye başladı. Tarsus’ta belediye maske, dezenfektan ve eldivenden sonra sebze, meyve dağıtır oldu. Hem vatandaşın tenceresi yemek yüzü görsün, hem de üretici, sebzesini, meyvesini satacak Pazar bulsun, ekonomiye katkı olsun..

ALTAYLILAR VE MUSALLALILAR

Yine Tarsus’un Altaylılar mahallesinde bazı vatandaşlar “İmkanı olan bıraksın, ihtiyacı olan alsın” diyerek yiyecek, ekmek gibi ürünleri bir standa bırakıp bir nevi dayanışma örneği gösterdi.

Yine  Musalla’da, yani Yeşil mahallede Musalla Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği güzel çalışmalarına bir yenisini ekleyip, toplanan yardım malzemelerini mahallelerindeki ihtiyaç sahiplerine elden bizzat dağıttılar. Yine güzel bir dayanışma örneği sergilediler.

Yani imkanı olan verdi,  Dernek üyeleri ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. bu tür dayanışma faaliyetleri inanın beni mutlu etti. Bunları görünce “Demek ki insanlık daha ölmemiş” demekten kendimi alamadım.

Sevgili okuyucular, değerli hemşehrilerim, aziz kardeşlerim..

Gün birlik ve beraberlik günüdür.. Gün, dayanışma  günüdür.. Elinde maddi imkanı olan  ihtiyaç sahiplerini görsün ve gözetsin.

Çünkü ölüm şerbetini herkes bir gün içecek. O şerbeti içmeden ve bu dünyadan bir çakıl taşı bile götüremeyeceğinizi düşünerek hayır işlerini de düşünün.

Unutmayın, mal mülk götüremezsiniz bu dünyadan.

Ama bugün ne verirsen elinle, o gider seninle öte aleme..

Bir düşünün ne demek istediğimi.. İnanın hak vereceksiniz.

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI