:: 17 Mayıs 2021 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

TKDK MERSİN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ YİNE BİRİNCİ

TKDK MERSİN İL KOORDİNATÖRLÜĞÜ YİNE BİRİNCİ
16 Nisan 2021
Cuma 13:59

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörü Beytullah UYGUR 10. Başvuru Çağrı İlanının süresinin tamamlanmasının ardından çağrı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

IPARD II Programı 10. Başvuru Çağrı Döneminde TKDK Mersin İl Koordinatörlüğü 128 proje teslim aldı. Toplam yatırım tutarı 975 Milyon TL olan projeler için 399  Milyon TL hibe desteği başvurusu gerçekleşti.

İlk sıradaki yerimizi koruyoruz….

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki TKDK Mersin İl Koordinatörlüğü olarak büyük bir ivme kazanmış durumdayız. Son  üç çağrıdır, gerek kabul edilen proje sayısı, gerek yatırım uygun harcama tutarı gerekse ödenecek hibe tutarları bakımından 42 il koordinatörlüğü içerisinde birinci sıradayız.

7 Ocak 2021 tarihinde Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir PAKDEMİRLİ tarafından 1 Milyar 125 Milyon TL bütçeye sahip IPARD II Programı 10. Başvuru Çağrı İlanını duyurulmuştu. Çağrı ilanından bugüne kadar geçen sürede pandemi kurallarına uygun olarak potansiyel faydalanıcılara yönelik tanıtım faaliyetlerimizi gerçekleştirerek 9 Nisan 2021 tarihi itibariyle Mersin İl Koordinatörlüğü olarak 975 Milyon TL’lik Uygun Harcama Tutarlı 10. Çağrının proje kabul işlemelerini tamamlamış bulunuyoruz. Çok verimli geçen bu süre zarfının meyvelerini bugün almanın mutluluğunu içeresindeyiz.

 Bilindiği üzere TKDK, Mersin ilinin de içinde yer aldığı 42 ilde teşkilatlanmıştır. Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili kuruluşu olan TKDK, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu’nu proje karşılığında hibe olarak kullandırmaktadır. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmakta olup söz konusu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılmaktadır.

Kabul edilen projelere yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe sağlanacaktır

10’uncu proje başvurularımız Hayvansal Üretim- Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar, İşeme ve Pazarlama-Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile ilgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar, başlıkları altında başvurular kabul edilmiştir.  Söz konusu tedbirlere göre değişmekle birlikte yüzde 40 ile yüzde 70 arasında hibe sağlanacaktır. TKDK'nın desteklediği sektörlerde sağladığı hibe olanaklarına ek olarak sağladığı KDV, ÖTV, Gelir ve Kurumlar Vergisi muafiyetleri de bulunmaktadır.

Ayrıca bakanlığımız tarafından, yatırımcılara kolaylık sağlamak amacıyla, yatırım öncesi finansman kaynağı sağlayabilmek için ödeme yapacağımız hibe desteğinin yüzde 50’si tutarında avans alabilme imkânını sağlandı.

Yine ve yeniden ilk sıradayız….

İl Koordinatörü Uygur 10.çağrı kapsamında 975 Milyon TL’lik Uygun Harcama Tutarlı 128 proje aldıklarını bildirerek şunları kaydetti;

            ‘’Daha önceki Çağrı ve Ödeme dönemlerinde olduğu gibi bu çağrı ilanı kapsamında da 975 Milyon yatırım tutarlı 399 Milyon hibe tutarlı proje kabulü yaparak 42 İl Koordinatörlüğü arasında birinci olduk. Söz konusu 128 projenin 20 tanesi Hayvansal Üretim ana baslığı altında iken 108 tanesi de İşleme ve Pazarlama sektörüne ait projelerdir.

Bu yılki hedeflerimiz doğrultusunda kabul edilen projelerin zaman kaybetmeden incelemelerini tamamlayarak Türkiye ekonomisine ve Mersinimize kazandırmayı planlıyoruz. Ülkemize, Mersinimize ve de en önemlisi yatırımcılarımıza hayırlı olsun.’’

 

 

 

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
Vali Ali İhsan Su'nun Ramazan Bayramı Mesajı
13:40
BÜYÜKŞEHİR, BU BAYRAMDA DA YAŞ ALMIŞ VATANDAŞLARI UNUTMADI
GÜNCEL

13 Mayıs 2021 Perşembe 13:20

BÜYÜKŞEHİR, BU BAYRAMDA DA YAŞ ALMIŞ VATANDAŞLARI UNUTMADI

Büyükşehir Belediyesi, Ramazan Bayramı dolayısıyla Evde Bakım ve Sağlık Hizmeti sunduğu yaş almış 292 vatandaşın kapısını çalıp bayramlarını kutladı
13:20
KURNAZ: ''FİLİSTİN'DE YAPILAN SALDIRILAR KATLİAMDIR''
GÜNCEL

12 Mayıs 2021 Çarşamba 16:57

KURNAZ: ''FİLİSTİN'DE YAPILAN SALDIRILAR KATLİAMDIR''

Türkiye Emekliler Derneği Genel Mali Sekreteri ve Tarsus Şube Başkanı Ömer KURNAZ İsrail'in Mescid-i Aksa'da yürüttüğü insanlık dışı kıyıma karşı bir açıklama yaptı
16:57
BAŞKAN SEÇER'DEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI
GÜNCEL

12 Mayıs 2021 Çarşamba 14:14

BAŞKAN SEÇER'DEN RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

SEÇER: “HEM KENDİMİZİN HEM DE SEVDİKLERİMİZİN SAĞLIĞI İÇİN LÜTFEN TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMAYALIM”
14:14
TİY BAŞKANI ŞAHİN KIRBIYIK'TAN BAYRAM KUTLAMASI
14:01