:: 22 Haziran 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erhan YILDIRIM Erhan YILDIRIM

EMEK HIRSIZLARI

21 Şubat 2014 Cuma 18:22

Bu yazıyı hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüm meslek erbablarına ve özellikle Emlakçı meslektaşlarıma yapılan haksızlıklara değinmek amacıyla kaleme alıyorum.  Bir nebze daha iyilik için katkım olursa ne mutlu bana.

İnternetin sözlük sayfalarında EMLAKÇI kelimesini arattırdığınızda karşınıza çıkanlar pek çok meslekte karşılaşmayacağınız kadar kötü tasvirlerle karşılarsınız. Okuduktan sonra kızınız olsa Emlakçıya vermek istemezsiniz. Allah’tan ben nişanlandım da bu dertten kurtuldum.Rahmetli babama bu işi yapmak istediğimi söylediğinde “İsdemir’deki işini bırakma ben yıpranıyorum  bari sen yıpranma” demişti. Ben bu mesleği araştırdım gelecek gördüm, Tarsusuma da geri dönmek istedim ve istifa edip geldim.Sonra bu mesleği layıkıyla yaptığımı gördüğünde iyi ki gelmişsin demişti. Ben bu mesleği baba mesleğim olduğu için değil gerçekten sevdiğim ve gelecek gördüğüm  için tercih ettim. Hiç de pişman değilim. Allah da pişman  etmesin. Emekli olup yapanlar, işsiz olup yapanlar gibi değil, boş vakit değerlendirmek için yapanlar gibi değil  , Türkiye’nin ilk on şirketi içerisindeki İskenderun Demir Çelik fabrikasının yatırım uzmanlığından istifa ederek, milyarlarca tazminatı oraya bırakarak geldiğimi ve bu işe böylelikle başladığımın bilinmesini isterim. Ve bu mesleği  ileri götürmek için de elimden gelen her şeyi yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Mesleğimizin yasasının çıkacağı günü de sabırsızlıkla bekliyorum.

Öncelikle şunu bir düşünmenizi rica ediyorum. Hangi mesleğin %100’ü mükemmel. Yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermemek için örnek  meslek vermek istemiyorum. Kısacası dünyada varolan bütün meslekleri ifa edenlerin tamamı mükemmeldir diyebilecek bir kişi var mıdır ? Peki bizim mesleğimizi iyi yapmayanlar yüzünden  tamamının kötü muamele görmesi haksızlık değil mi ?

 

Ayrıca Emlakçıyla çalışmak için talepte bulunan sevgili bazı vatandaşlar evinizin istediğinizi rakamlara satılmadığında emlakçıdan satamadın deyip geri alıp şu fiyattan  aşağı vermem diyerek nice alıcıları reddedip çok komik fiyatlara satanlar çok mu dürüstsünüz? Gururla, hiç utanmadan ve sıkılmadan sözleşme süresi boyunca verilen bütün emekleri ve masrafları hiçbir şey yapılmamış gibi davranma saygısızlığı gösterebiliyorsunuz. Evim merkezde olsun diyip en uzak semtten alanlar, 50.000 liram var deyip 100.000 liraya ev alanlar, bizim verdiğimiz emeğe saygısızlık ederek mal sahibine ulaşmaya çalışmak için dedektiflerin bile bulamayacağı yolları deneyenler sizler çok mu iyisiniz ? biz kötüyüz? Sizler emeğimizi çalmıyormusunuz? Size karşı aynı davranış yapılsa ne hissedersiniz ? Lütfen iğneyi biraz kendinize batırın. Saygı tek taraflı olmuyor.

Çok kısa bir yaşanmış hikaye :  Bir işyerini kiraya vermiştim. İşyerini tutuncaya kadar büromda nerdeyse yatıp kalkan kiracılar. İşleri bittikten sonra kayıplara karışırlar.Hizmet bedeli olarak da almam gereken meblağın verilmediği için avukatıma sözleşmemi vermiştim. Bu arada kiracı benim aracılığımla tutmuş olduğu işyerini kullanmaya başlar. Fakat aradan 3  ay geçtikten sonra işleri kötü gider hem suç ortağı olan işyeri sahibine kirayı ödemezler hemde işyerinden kaçarcasına dükkanı kapatıp giderler.  Hem kendisi yok olup milyarlarca zararla iflas etti hem de  işyeri sahibi ödenmeyen kiralardan dolayı zarara uğradı.Bazı kötülüklerin cezası henüz bu dünyadayken veriliyor. Bunu gibi sayamayacağım yüzlerce yaşanmış hikaye. İlahi adalet işte.

Sadece bir tek cep telefonuyla dolaşıp, devlete tek kuruş vergi ödemeyen, tek bir istihdam yaratmayan, mesleğe zerre kadar katkısı olmayıp aksine adını kötüye çıkaran AYAKÇI’lardan medet uman sevgili vatandaşlar hiçbir şekilde mağdur olduğunuzda hak iddia edemezsiniz. Ayrıca sizden ricam ayırımı lütfen iyi yapın. Onlar AYAKÇI biz Emlakçıyız. Yasanın ardından Emlak MÜŞAVİRİ’yiz.

Emlakçılığa bir hevesle başlayıp hüsrana uğrayarak bırakan meslekdaşlarım oldu. Onlar adına çok üzgünüm. Yeni başlamak isteyenlere de naçizane tek tavsiyem bu iş sevilmeden yapılacak bir iş değil. Sevmiyorsanız başka amaçlara uygun bir iş değil. Ve de mangal gibi yüreğiniz yoksa kesinlikle başlamayın.

Bazı okuyucularım bu yazıyı yazanın ben olmadığımı düşünebilir. Şüphe duymayın benim.Neden böyle  olduğunu  da yüce  Mevlana’nın şu sözleriyle açıklamak isterim.

Cehalet insanı çirkefleştirir

Suskunluğum asaletimdendir

Her lafa verecek cevabım var.

Lakin bir lafa bakarım laf mı diye

Bir de söyleyene bakarım adam mı diye

Emeğe, hakka, hukuka değer veren tüm insanlara

En derin Saygılarımla

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI