:: 22 Haziran 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erhan YILDIRIM Erhan YILDIRIM

EMLAK ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

13 Ekim 2017 Cuma 16:44

Gayrimenkul alım-satımı belki de birçok vatandaşımızın hayatında bir veya en fazla iki kere yaşadığı bir tecrübedir.  Fakat herhangi bir şekilde kötü amaçlı insanlara karşı kayıp yaşamak istemiyorsak atacağımız birkaç adımla kendimizi koruyabiliriz. Bu hususları başlıklar altında özetlemeye çalıştım.

-GAYRİMENKULÜN DURUMUNU DETAYLI BİR ŞEKİLDE İNCELEYİN

Öncelikle , satın almak istediğiniz gayrimenkulün satıcısı olarak görünen kişinin gerçekten malik olup olmadığını araştırmalısınız. Mülk sahibi olarak karşınıza çıkan kişi gerçek mülk sahibi olmayabilir. Gayrimenkul danışmanı ( Emlakçı )  aracılığıyla ilgilendiğiniz gayrimenkulün sahibinin kim olduğunu ve bu mülkü satma yetkisi bulunup bulunmadığını sorun.  Çalıştığınız emlakçının sertifikası, oda kaydı ve maliye kaydı olup olmadığını öğrenin.

Tapunun bir örneğini alıp, tapu müdürlüğüne üzerinde herhangi bir haciz, icra veya satışa engel bir durum olup olmadığını sorun. Kredi kullanarak daire alacaksanız krediye uygun olup olmadığını mutlaka araştırın.

Yine tapunun bir örneğiyle bağlı bulunan belediyenin imar müdürlüğüne başvurarak bu gayrimenkul üzerinde veya binanın üzerinde imar müdürlüğünce konulmuş herhangi bir şerh olup olmadığını, şerh varsa kaldırılıp kaldırılamayacağını araştırın. Yıkım kararı veya ruhsatla ilgili bir problemi olup olmadığını öğrenin. Kentsel dönüşüm alanı içerisinde yer alıp almadığını öğrenin, bütünlük açısından eğer bu alan içerisindeyse binanız yeni de olsa yıkılabilir.

-SATIN ALMAK İSTEDİĞİNİZ MÜLKÜ MUTLAKA YERİNDE GÖRÜN

Gayrimenkulün bulunduğu lokasyon,  fiziki ve çevre özellikleri değerini etkilemektedir. Sadece fotoğraflara bakarak değil yakinen görerek tüm özelliklerini gözden geçiriniz.

Eğer sıfır veya inşaat aşamasında bir daire almayı düşünüyorsanız mutlaka firmayı araştırın. Geçmişte yapmış olduğu binaları gezin. Daha önce daire almış kişilere memnun kalıp kalmadıklarını sorun.

-FİYAT ARAŞTIRMASI YAPIN

Alacağınız mülkün fiyatı piyasadan ucuz olduğu için onu kaçırmak istemeyebilirsiniz. Fakat bu dairenin bir kusurunun gizlendiği anlamanı da gelebilir. Yukarıda saydığımız durumları mutlaka gözden geçirin.

-KİRACI DURUMU

-Satın almayı düşündüğünüz mülkte kiracı olup olmadığını, varsa kira sözleşmesini inceleyin. Kira sözleşmesinin şartlarına bağlı olarak satın alsanız dahi kiralama durumu sürebilir.

-GAYRİMENKUL SATIŞ SÖZLEŞMESİNİ DİKKATLE İNCELEYİN

 Sıfır daire alıyorsanız yüklenici firmanın vaat ettiği tüm özellikleri sözleşmede belirtin. Ödeme koşullarını, toplam maliyeti, teslim süresini, ek çıkabilecek masrafları (tapu harcı, yapı kullanma izni belgesi harcamaları, elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri ) ile ilgili detayları yazıya dökün. Emlak müşaviri aracılığıyla satın alıyorsanız ödemeniz gereken hizmet bedelini netleştirin. Söz uçar yazı kalır.

Eğer bunları yapabilecek imkânlara sahip değilseniz uzman kişilerden destek alabilirsiniz.

 Saygılarımla,

ERHAN YILDIRIM

emlak33@gmail.com

www.emlak33.com

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI