:: 22 Haziran 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erhan YILDIRIM Erhan YILDIRIM

HAYIRLISI OLSUN

09 Kasım 2015 Pazartesi 17:25

 

Nihayet erken seçimler  sağ salim sona erdi. 7 Haziran seçimleri sonrası bir türlü sonlandırılamayan hükümet çalışmalarının ardından 1 kasım tarihinde  erken seçim, diğer tabiriyle tekrar seçim yapıldı. Bu seçimlerden sonra seçmenin verdiği mesajları çok net olarak algılamak mümkün. Nedir bu mesajlar ?

1-7 haziran sonrasında muhalefete  partilerine koalisyon kurup hükümet olma şansı vermişken bunu kesin bir şekilde geri alıp tek başına Ak partinin hükümet kurmasına imkan vermiştir.

2-MHP’nin koalisyon, meclis başkanlığı ve diğer tutumlarını kesin bir şekilde cezalandırmıştır. Meral Akşener’in, Sinan Oğan’ın, Engin Alan’ın aday gösterilmemesine, Tuğrul Türkeş’in partiden uzaklaştırılmasına tepkisini koymuştur.

3-     CHP’nin yeni politikalar üretmedikçe, daha geniş kesimleri içine alan politikalar üretmedikçe yerinde sayacağını ve daha fazla sorumluluk alması gerektiğini bir kez daha göstermiştir.

4-     HDP’nin terör örgütüyle yakın olmasını ve arasına mesafe koymamasını kabullenmediğini göstermiştir. Özellikle emanet oylarını geri alarak bunu ispat etmiştir. Ak partinin doğu ve güneydoğudaki hatta büyükşehirlerdeki bir çok milletvekilini geri aldığı görülüyor.

5-     Hatalarını itiraf eden ve bu kadar  yanlışı olan bir iktidar partisine karşı sürekli muhalefet yaparak bir yere varılamayacağını ve kendilerini ciddi olarak geliştirmeleri gerektiği mesajını net bir şekilde vermiştir.

6-     Ayrıca seçmen sürekli seçim atmosferi ve belirsizlik ortamının ülkenin gündeminde olmasını istemediğini göstermiştir. En kötü hükümet hükümetsizlikten iyidir mesajını vermiştir.

 

Ülkemiz neredeyse  bir yılda 4 seçim sürecini yaşadı. Bir yerel seçim , iki genel seçim, bir de cumhurbaşkanlığı seçimi.  Bu seçimlerin hepsi ülke ekonomisine negatif anlamda etki ediyor. Tüketici ve üretici güven endeksi bu dönemde oldukça düşüyor. Artık bu sonuçlardan sonra herkes hayatına kaldığı yerden devam edecek. İşine gücüne bakacak.  Alma satma için seçimi bekleyenler öyle veya böyle alışverişini yapacak.

 

Gelelim Tarsus’a. 3 partiden 3 milletvekilimiz olması oldukça  sevindirici.

Ak partiden Sayın Ali Cumhur Taşkın, CHP’den Sayın Serdal Kuyucuoğlu, MHP’den Sayın Baki Şimşek meclise girdi. Umarım memleketimiz için, hemşehrilerimiz için faydalı çalışmaları olur.

 

Yerel seçimlerde 5 dönemdir Tarsus’ta, 1 dönemde Mersin büyükşehir’de MHP’nin 1. Parti olup genel seçimlerde 3. Parti olmasından dolayı  MHP’nin çıkarması gereken bir çok dersler var. Mersin veya Tarsus, Türkiye gibi, her milletten insan var. Yıllardır halkın teveccühünü kazanarak  5 dönemdir katıldığı  seçimlerden zaferle ayrılan Sayın Burhanettin Kocamaz’ın başarısını MHP’nin genelde örnek alması gerekiyor. Sadece Mersin için değil, Adana için, tüm Çukurova için bile pozitif etki yaratıp, örnek teşkil edip kendisinin şahsiyetinden ve icraatlarından dolayı elde ettiği başarı ortadadır.  Seversiniz sevmezsiniz , oy verirsiniz vermezsiniz ama rakamlar bunu gösteriyor. Şahsi fikrim mümkün olsa Genel Başkanlık görevini de şu an ki yönetimden daha iyi yapacaktır. Bence hedefi de bu yönde olmalı.  Mahalle, mezhep, ırk ayrımı yapmadan hizmet verdiğiniz halk, sizi her zaman destekliyor. Artık 35-40 sene öncesinin politikalarıyla halkın geneline hitap edilmiyor. Sadece belirli  kesimler için politika üretmekle başarılı olunmuyor.  Halkın tamamını anlamak ve dinlemek gerekiyor. Sayın Başkan’ın bu konuda ki başarısı apaçık ortadadır.

Gelelim Emlak piyasasına. İki seçim arasında  büyük durgunluk yaşandı. Bu tarihten sonra hareketlenecektir. Herkes işine gücüne odaklanacak ve seçim gündemi ortadan kalkacaktır. Tek başına iktidarla birlikte her zaman  gözde olan emlak yatırımı yine parlak günlerine dönecektir.

Vatanımıza millete hayırlı uğurlu olsun. Hayırlısı olsun.

Saygılarımla

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI