:: 22 Haziran 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erhan YILDIRIM Erhan YILDIRIM

İMAR BARIŞI

19 Haziran 2018 Salı 16:08

Türkiye’de İmar ve iskân belgesi bulunmayan 13 milyon konut sorununu çözmesi amacıyla düzenlenen İmar Barışı için başvurular 8 Haziran 2018 tarihi itibariyle başladı.

İmar Barışı ile ruhsatsız ve kaçak yapıların kayıt altına alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, İmar Barışı’nda 13 milyon yapıyı kapsayan Yapı Kayıt Belgesi’ne vatandaşların 8 Haziran Cuma gününden itibaren başvurabileceklerini ve sürenin 31 Ekim’de sona ereceğini açıkladı.

Yapı Kayıt Belgesi bedeli ne kadar?

31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilen yapılar için vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecekler. Başvuru sonrasında Yapı Kayıt Belgesi düzenlenecek. İmar Barışı sürecinde ödenecek olan Yapı kayıt belgesi bedeli ise arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda yüzde 3’ü, ticari yapılarda yüzde 5’i olacak. Yapı kayıt belgesi bedelinin ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılması gerekecek.

İmar affı neleri kapsıyor?

Ruhsatsız yapılan yapılar, ruhsatlı olup ruhsata aykırı imalatlar, ruhsata uygun olup iskan alamamış yapılar, iskanlı fakat daha sonradan değişiklik ve ilaveler yapılmış yapıları kapsıyor.

Yapının iskanı yoksa ne yapılacak?

Yapının tamamı için Yapı Kayıt Belgesi başvurusunda bulunulması gerekiyor. Hak sahiplerinden biri Yapı Kayıt Belgesi’ne başvuracak ve çıkan bedelin tamamını ödeyecek. Bu bedel malikler arasında eşit şekilde paylaştırılacak.

Yapı kayıt belgesinin en büyük avantajı,  daha önceden banka kredisi kullandırılarak satılamayan evlerin bu belge  ile satışındaki sorunların ortadan kalkmasıdır.. Çünkü günümüzde konut satışlarının tamamına yakını banka kredisi ile gerçekleşiyor. Peşin satış neredeyse bitmiş durumda. Binaları, işyerleri veya konutları  tapuda arsa, tarla, bağ, bahçe niteliğinde olanlar için çok önemli bir fırsat . Bu nitelikteki binalar piyasada emsallerinin en az Yüzde 15-20 değerinin altına satılıyordu.  Mülk sahipleri için kaçırılmayacak bu fırsatı değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

Bu vesileyle de tüm İslam Alemi’nin Mübarek Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

Saygılarımla,

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI