:: 22 Haziran 2021 Salı

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Erhan YILDIRIM Erhan YILDIRIM

KAT KARŞILIĞI SÖZLEŞME YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

07 Mart 2018 Çarşamba 11:37

Türkiye’de inşaatların büyük bölümü kat karşılığı inşaat sözleşmeleriyle yapılıyor. Son yıllarda artan kentsel dönüşüm projelerinde de süreç benzer şekilde işliyor. Bu modelde ev ya da arsa sahibi herhangi bir bedel ödemiyor. Yapılan inşaat karşılığında ev ya da ticari bölümlerden pay alıyor. Arsa sıkıntısı yaşanan bölgelerde müteahhitler arsa sahiplerini ikna edebilmek için yoğun şekilde çaba sarf ediyor. Ne var ki yola çıkarken vaadedilen  bir çok konu  ilerleyen zamanlarda yerini hayal kırıklıklarına bırakabiliyor.  Eğer bir müteahhitlik firması ile anlaşma yapacaksanız atacağınız adımlar çok önemli. Arsanızın ya da binanızın imar durumu, arsa payı, sözleşme şartları ve en önemlisi seçtiğiniz firma dikkat edilmesi gereken en önemli hususları oluşturuyor.

İmar durumu:

İlk yapmanız gereken binanızın bulunduğu arsanın veya arsanızın  mevcut imar durumunu  bağlı bulunan belediyeden araştırmaktır. Kesintiler var mı ? Brüt ve net inşaat alanı ?

Tapu durumu :

Parsel üzerinde herhangi bir ipotek şerh veya hak kaybı yaşanıyor mu ?  Bağlı bulunan tapu müdürlüğünden araştırmanız gerekiyor.

Müteahhit işi yapabilir mi ?

Kat karşılığı inşaat sözleşmeleri tek taraflı feshedilemeyen ancak mahkeme kararıyla feshedilebilen sözleşmelerdir. İş yapma konusunda ehil olan müteahhit bulmalısınız. Şirket yapısını ve maddi gücünü araştırmalısınız. Yeterliliği olan, sermayesi güçlü daha önce yapmış olduğu işlerde başarılı olmuş müteahhitler tercih sebebiniz olmalı.

Sözleşmeler çok iyi hazırlanmış olmalı

Süre konusu çok önemli. Yer teslimi ne zaman öngörülüyor?  İskân alınması için ne kadar süre öngörülmüş? Yapı kullanma izni alınması gibi konular net olarak belirtilmeli. Gerekirse cezai şart konulmalı.

Sözleşmeye verilen süre içerisinde başlamaması, başlarsa bitirememesi, süresinde teslim edilmemesi, teslim etse dahi yapacağı ayıplı işler, kira kayıpları mutlaka yazılmalıdır . Teknik şartname de yapılacak işlerin niteliği, malzeme kalitesi, seçilecek ürünün markası gibi konular belirtilmelidir.

Kat karşılığı oranları kıyaslayarak müteahhit tercihinde bulunmak daha sonraları hak kaybına yol açabilir. Örneğin %45 oran veren müteahhitin kullanacağı malzeme, işçilik size verilen bölümlerin değerinin düşük olmasına yol açabilir. Buna karşılık %40 veren müteahhitin kullanacağı malzeme işçilik sizin inşaat bitiminde daha kıymetli mülklere sahip olmanızı sağlayabilir. Tek tercih nedeniniz “kat karşılığı oranı” olmamalıdır.

Saydığım maddeleri göz önünde bulundurarak yapmış olduğunuz sözleşmeler sizi bir çok konuda koruma altına alabilir. Mümkünse uzman kişilerden danışmanlık alabilirsiniz.

Yıllarca ümitle beklediğiniz , yatırımı için büyük fedakarlık yaptığınız arsanızın veya içinde oturduğunuz evinizin sizi mutlu edecek  şekilde geri dönüşümü  için bu hususlara dikkat edin.

Saygılarımla                                                                                           

emlak33@gmail.com

www.yildirim-emlak.com

 

 

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI