:: 17 Mayıs 2021 Pazartesi

:

:

:
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yakup BONCUk Yakup BONCUk

PATATES, SOĞAN, YUMURTA

16 Nisan 2021 Cuma 14:14

İnsanların hayatlarında en çok yediği ürünler içinde yer alır, Patates, Soğan, yumurta..

Elbette, yemeklerin olmazsa, olmazlarından domates, patlıcan gibi ürünlerde mutfaklarımızın baş tacıdır. Ama özellikle Patates, yumurta ve soğan fakir yada geliri az olan vatandaşlarımızın  en rağbet ettiği yiyeceklerin başında gelmektedir. Yemek yaparken bu ürünlerden domates dışındakiler ucuzdur. En ucuz yemek Patates, patlıcan, fasülye gibi ürünlerle yapılır. Bu yüzden bu ürünlerle yapılan yemekler adeta milli yiyeceklerimizden olmuştur.

Bu kadar girizgahtan sonra sizlere yemek tarifi yapacağımı zannetmeyin. Hem aşçı değilim, hem de patates ve yumurta kızartmaktan başka yemek yapmasını bilmem.

Anlatacağım husus, bugünlerde gündemde olan Patates, soğan üreticilerinin ellerinde kalan ürünlerin para etmemesi, bunların dağıtımı ile ilgili.

Son günlerde patates ve soğan üreticilerinin ellerinde kalan ürünler artık çillenmeye başladı, depolarda çürüyecek hale geldi. Zaten çiftçi ürettiğini satamıyor, satsa da masrafını karşılayamıyor.

11 ayın sultanı Mübarek Ramazan ayında  öyle bir şey yapılmalı ki, hem  üreten, hem tüketen kazansın. Verimli topraklarımızdan fışkıran patates, soğan gibi ürünler heba olmasın. Bu düşüncede olan hükümet, aldığı bir kararla üreticinin elinde  piyasaya ve yurt dışına satılamadığı için kalan stoklardaki  tüm  patates, soğan gibi mutfakların demirbaş ürünlerini satın alıp halka ücretsiz dağıtma kararı aldı.

Toprak Mahsulleri Ofisi, çiftçinin elinde kalan yemeklik patates ve kuru soğanı maliyet fiyatına satın alarak Valilikler ve kaymakamlıklar  aracılığıyla Ramazan ayı boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtmaya başladı.

xx

MADALYONUN İKİ YÜZÜ

Şimdi bu konuyu bir irdeleyelim. Hükümet Toprak Mahsulleri Ofisi aracılığı ile çiftçinin elinde kalan  patates ve kuru soğanı maliyet fiyatına satın alarak  üreticinin elinde kalmasını ve çürümesini önlüyor. Valilikler  ve kaymakamlıklar  aracılığıyla  ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor. Pandemiden dolayı işsiz ve  geçim sıkıntısı çekenler  en azından mutfağında tenceresi kaynayıp sofrasında yiyeceği olduğu için seviniyor.

Madalyonun arka yüzüne bakalım..

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ,  CHP'li belediyelerin bir yılda yurttaşlara 3 bin 800 ton patates ve soğan dağıttığını açıklayarak aynı uygulamayı  CHP’li belediyelerin daha önceden yaptığını belirtiyor. Yani Muhalefetin eleştirdiği patates soğan dağıtımını,  kendi partilerine mensup belediyelerde yapmış. Bunun için kavga etmeye gerek var mı?

Belki dağıtım usulünü eleştirilebilir. Ama bunu vatandaşların pandemide düştüğü sıkıntıları düşünerek, bu yardımlaşma olayını eleştirmek ve kavgaya dönüştürmek doğru değil..

TARSUSTA İŞADAMI BAŞLATTI

Bu yardım olayını Tarsus’ta bir iş adamımız 2 aydır uyguluyor.. Özellikle patates, soğan  dağıtımı ile birlikte fakir vatandaşa yumurta dağıtan Tarsuslu bir iş adamımızın yaptıklarını anlatmaya gerek kalmadı. Onun Pandemi döneminde yaptığı ve kimseye  adını bile duyurmadığı   yardımdan dolayı aldığı teşekkür ve duaları biliyorum. O nedenle Ramazan ayında olsun, diğer zamanlarda olsun, çiftçiye sahip çıkmak, elindeki ürünün bedelini vererek yardıma muhtaç insanlara dağıtmak  muhalefet ile iktidar arasında kavga sebebi olmamalı.

Kim ne hayır yapıyorsa, adabıyla yapmalı..

Sonrasında takdiri hakka ve halka bırakmalı..

Paylaş:  Facebook Twitter Google
YAZARIN DİĞER YAZILARI